
Smog a panele słoneczne
Smog to temat numer jeden w ostatnich latach w Polsce. Większa świadomość społeczeństwa w połączeniu z instalacją wielu czujników sprawiła, że ludzie mają wiedzę na temat tego, jakie jest powietrze w okolicy i dlaczego warto walczyć o jego poprawę. Sposobów na poprawę powietrza jest wiele, ale bez eliminacji najgorszych kotłów do pieców nic niestety nie da się zrobić. Rozwiązaniem idealnym jest ponadto stosowanie paneli słonecznych, które dają w pełni ekologiczną energię niezawierającą szkodliwych cząsteczek PM 2.5 oraz PM10. Miejmy nadzieję, że włodarze miast, wójtowie, prezydenci i rząd zauważą skalę zjawiska i w Polsce będzie coraz więcej paneli słonecznych, wiatraków, generalnie ekologicznych źródeł energii.
Fotowoltaika i jej wpływ na ceny prądu
Ceny prądu uzależnione są od bardzo wielu czynników. Jednym z nich są ustalenia szczytów klimatycznych, na których to podejmuje się ważne decyzje, np. odnośnie ograniczenia produkcji energii z węgla i przejścia na odnawialne źródła energii. To w połączeniu z innymi czynnikami sprawia, że prąd drożeje. Rosną też wynagrodzenia i tak dalej. Co ciekawe gospodarstwa domowe mogą ograniczyć ceny za prąd poprzez instalowanie paneli słonecznych będących źródłem czystej energii. Fotowoltaika znacznie obniża koszt prądu i jest świetnym sposobem na wyprodukowanie ekologicznego źródła prądu. Warto o tym pamiętać na przykład projektując przyszły dom czy myśląc o jego remoncie.
Fotowoltaika - definicja z Wikipedii
Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika